بهره برداری از سیستم های قدرت

مترجم سایت

بهره برداری از سیستم های قدرت - تولید و نیروگاه
سنجش شبکه نیرو پنجشنبه بیستم آبان 1389 13:12

سنجش شبکه نیرو

 22-1 مقدمه

     سنجش دقيق ولتاژ، جريان يا ديگر پارامتر هاي شبکه ي نيرو پيش نيازي براي هر شکلي از کنترل مي باشد که از کنترل اتوماتيک حلقه ي بسته تا ثبت داده ها براي اهداف آمارب مي تواند متغير مي باشد . اندازه گيري و سنجش اين پارامتر ها مي تواند به طرق مختلف صورت گيرد که شامل استفاده از ابزار ها ي مستقيم خوان و نيز مبدل هاي سنجش الکتريکي مي باشد.

    مبدل ها خروجي آنالوگ D.C دقيقي را توليد مي کنند – که معمولا يک جريان است- که با پارامتر هاي اندازه گيري شده مرتبط مي باشد (مولفه ي مورد اندازه گيري)آنها ايزولاسيون الکتريکي را بوسيله ي ترانسفورماتور ها فراهم مي کنند که گاها به عنوان ابزولاسيون گالوانيکي بين ورودي و خروجي بکار برده مي شوند.اين مسئله ابتداء يک مشخصه ي ايمني محسوب مي شود ولي همچنين به اين معني است که سيم کشي از ترمينال هاي خروجي و هر دستگاه در يافت کننده مي تواند سيک وزن و داراي مشخصات عايق کاري کمي باشد مزيت هاي ابزار هاي اندازه گيري گسسته در زير ارائه گرديده است.

الف) نصب شدن در نزديکي منبع اندازه گيري، کاهش بار ترانسفورماتور وسيله و افزايش ايمني بدنبال حزف سلسله ي سيم کشي طولاني.

ب) قابليت نصب نمايشگر دور از مبدل

ج) قابليت استفاده از عناصر نمايشگر چندگانه به ازاي هر مبدل

د) بار روي CT’s/VT’s  بصورت قابل ملاحظه اي کمتر است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

اولين نيروگاه هاي توليد برق از زباله تا ٥ ماه ديگردر مشهد و شيراز راه اندازي مي شود

اولين نيروگاه هاي كشور براي توليد برق از زباله هاي شهري در ٦ ماهه اول سال جاري در شهرهاي مشهد و شيراز راه اندازي مي شود. احداث اين نيروگاه ها كه درحال حاضر در بسياري از كشورهاي دنيا به ويژه كشورهاي پيشرفته با هدف توليد انرژي پاك از زباله ها انجام شده است، به سرعت در حال گسترش است تا جايي كه هم اكنون كشورهاي منطقه خاورميانه از جمله تركيه و اردن نيز به كمك محققان آلماني در اين زمينه وارد عمل شده اند.جواد نصيري، مدير دفتر زيست توده سازمان انرژي هاي نو با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: درحال حاضر قرارداد خريد تضميني برق اين نيروگاه ها نيز منعقد شده است و طبق آن برق توليدي توسط سازمان انرژي هاي نو ايران به قيمت تضميني خريداري مي شود.مهندس نصيري افزود: اين ٢ پروژه درحال حاضر در مرحله پيش راه اندازي است و به زودي در ٢ شهر مشهد و شيراز راه اندازي مي شود.وي اضافه كرد:


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نیازمندیهای فنی برای اتصال نیروگاههای بادی به شبکه قدرت

نیازمندیهای فنی برای اتصال نیروگاههای بادی به شبکه قدرت

واژه های کلیدی : سیستم های توربین ژنراتور بادی ، اتصال به شبکه ، کیفیت توان ، حفاظت ، پایداری

چکیده:

در این مقاله به خلاصه ای از ملزومات فنی اتصال نیروگاه های بادی به شبکه قدرت پرداخته شده است. این نیازمندیها شامل ظرفیت اتصال شبکه ، مسائل کیفیت برق مرتبط ، نیازمندیهای مربوط به رله های حفاظتی ، پایداری و سایر مسائل می باشد.

جهت دانلود اصل مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

نیازمندیهای فنی برای اتصال نیروگاههای بادی به شبکه قدرت

http://www.power-system.mihanblog.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نيروگاه هاي توليدكننده برق شنبه هشتم آبان 1389 22:38

نيروگاه هاي توليدكننده برق

۱- نيروگاه حرارتي:
از اواخر قرن نوزدهم بشر براي توليد الكتريسيته از نيروگاه هاي حرارتي استفاده مي كند. در اين نيروگاه ها ابتدا زغال سنگ مصرف مي شد و بعدها فرآورده هاي سنگين نفتي مورد استفاده قرار گرفت. اساس كار اين نيروگاه ها بر گرم كردن آب تا حالت بخار است و سپس بخارهاي توليد شده توربين هاي توليدكننده الكتريسيته را به حركت در مي آورند. عيب اين نوع نيروگاه ها توليد گاز كربنيك فراوان و اكسيدهاي ازت و گوگرد و غيره است كه در جو زمين رها شده و محيط زيست را آلوده مي كنند. دانشمندان بر اين باورند كه در اثر افزايش اين گازها در جو زمين اثر گلخانه اي به وجود آمده و دماي كره زمين در حال افزايش است. در كنفرانس هاي متعددي كه درباره همين افزايش گازها و به ويژه گرم شدن كره زمين در نقاط مختلف جهان برگزار شد (لندن، ريو دوژانيرو و همين سال گذشته در كيوتو) غالب كشورهاي جهان جز ايالات متحده آمريكا موافق با كم كردن توليد اين گازها بر روي كره زمين بودند و تاكنون تنها به علت مخالفت آمريكا موافقتي جهاني حاصل نشده است.2- نيروگاه هاي آبي:


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

معرفی انرژی های نو : انرژی خورشیدی و انرژی زیست توده ( قسمت اول)

انرژی خورشیدی عظیم ترین منبع انرژی در جهان است. این انرژی پاک، ارزان و بی پایان بوده و در بیشتر مناطق کره زمین قابل استحصال می باشد. محدودیت منابع فسیلی و پیامدهای حاصل از تغییرات زیست محیطی و آب و هوای جهانی، فرصتهای مناسبی را برای رقابت انرژی خورشیدی با انرژیهای فسیلی خصوصا در کشورهایی با پتانسیل بالای تابش ایجاد نموده است.

سیستمهای انرژی خورشیدی، فنآوریهای جدیدی هستند که برای تامین گرما، آب گرم، الکتریسیته و حتی سرمایش منازل مسکونی، مراکز تجاری و صنعتی بکار می روند.

فنآوریهای حرارتی خورشیدی به دو بخش نیروگاههای حرارتی خورشیدی و کاربردهای غیر نیروگاهی سیستمهای خورشیدی تقسیم بندی می شوند.

نیروگاههای حرارتی خورشیدی از تابش مستقیم خورشید (DNI) استفاده می کنند. این بخش از تابش خورشید توسط ابرها، دود یا گرد و غبار منحرف نمی شود. بنابراین، نیروگاههای حرارتی- خورشیدی باید در مناطقی که از تابش مناسب خورشید برخوردار هستند ساخته شوند. سایتهای مناسب برای ساخت نیروگاههای خورشیدی از تابش خورشید 2000 کیلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند، مناطق مناسب تر جهت احداث این نوع نیروگاهها از تابشی بیش از 2800 کیلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند. به طور معمول نقاطی برای این سایتها مناسب هستند که آب و هوا و گیاهان منطقه رطوبت و گرد وغبار زیادی را در اتمسفر ایجاد نمی کنند مانند استپها، بوته زار، صحراهای نیمه خشک و صحراها که به طور معمول در عرض جغرافیایی شمال یا جنوب کمتر از 40 درجه قرار دارند.
از مناطق مستعد می توان به جنوب غربی ایالات متحده آمریکا، کشورهای مدیترانه ای اروپا، خاور میانه و خاور نزدیک، ایران و صحراهای هند، پاکستان، چین و استرالیا اشاره نمود.

 در بسیاری از مناطق جهان می توان با استفاده از تکنولوژیهای حرارتی-خورشیدی در مساحت یک کیلو متر مربع از زمین، 100 الی 300 گیگاوات ساعت الکتریسیته خورشیدی تولید نمود. این مقدار معادل تولید سالانه نیروگاههای متداول فسیلی، زغال سنگ یا گازی با ظرفیت 50 مگاوات در بار متوسط است.

  یک نیروگاه خورشیدی شامل تاسیساتی است که انرژی تابشی خورشید را جمع کرده و با متمرکز کردن آن، درجه حرارتهای بالا ایجاد می کند. انرژی جمع آوری شده از طریق مبدلهای حرارتی، توربین ژنراتورها و یا موتورهای بخار به انرژی الکتریکی تبدیل خواهد شد. نیروگاه های خورشیدی بر اساس نوع متمرکز کننده ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 نیروگاه سهموی خطی (Parabolic Trough Concentrator


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

احداث نیروگاههای کوچک و تولید پراکنده برق

با تشکر از مهندس محمودزاده باقری

چکیده - امروزه به دلیل  مشکلات احداث وبهره برداری از نیروگاههای بزرگ و با ظرفیت تولید بالا وبا توجه به گسترش سریع صنایع و نا کافی بودن میزان انرژی و ظرفیت خطوط انتقال وتوزیع کشور و بحث مدیریت و افزایش قابلیت اطمینان سیستم برق کشوری از یک سو ومیزان تلفات انرژی که از این راهگرد به سیستم برق کشور آسیب وارد می کند از سویی دیگر سبب گشته تا شاهد روند رو به رشد مشکلات پیک بار وافزایش غیر واقعی مصرف برق باشیم. از طرفی با احداث نیروگاههای با ظرفیت بالا نیز برای جبران این کمبودها سبب افزایش مقدار مصرف سوخت فسیلی تا میزان 47% تا سال 2020 میلادی خواهیم بود که خود مشکل زمان را پیش رو خواهد داشت، که با توجه به مزایای تولیدات پراکنده و وجود پتانسیل های بالقوه موجود در آب و هوای کشور و صنایع تولیدی موجود حتی در بخش خصوصی را به عنوان کاربردی ترین ایده حل مشکلات مطرح شده عنوان کرد. استفاده از مولد های کوچک برای تولید برق بعد از ایجاد نیروگاههای بزرگ رنگ باخت اما با پیشرفت تکنولوژی های تولید برق در مقیاس کوچک و ایجاد تجدید ساختار در صنعت برق و مسائل زیست محیطی، باعث مطرح شدن مجدد این مولد ها در صنعت تولید برق شده است. در این مقاله  به مزایای مولد های تولید پراکنده که نامتمرکز یا فراگیر نیز نامیده می شوند می پردازیم سپس به قابلیت ها و کارکرد های مهم بخصوص مسائل محیط زیستی و معرفی چند تکنولوژی استفاده از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق می پردازیم و در انتها اشاره داریم به مسائل اقتصادی و روند استفاده از تولید پراکنده در جهان و لزوم توجه به آن در کشور .

 کلید واژه- تولید پراکنده (Distributed Generation) ، امکان سنجی، نیروگاههای  با ظرفیت تولیدی کم ،  محیط زیست ، ظرفیت یابی

http://zadbagheri.persianblog.ir
 

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

اصول تعمیر و نگهداری از نیروگاه ها چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 9:47

اصول تعمیر و نگهداری از نیروگاه ها

 تعمیرات اساسی در صنعت برق کشور به ویژه در نیروگاهها از اهمیت خاصی برخوردار است. از سوی دیگر در صنعت برق بحث چگونگی از بین بردن ضایعات در تولید و یا بهره‌گیری مجدد از آنها نیز مطرح است. در مقاله زیر که به وسیله مهندس معصومه لاجوردی کارشناس شرکت مهندسین دانشمند اصفهان به رشته تحریر درآمده است راهکارهای حذف ضایعات در تولید، موضوع نگهداری و تعمیرات و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
در چند دهة گذشته، فلسفة نگهداری و تعمیرات بتدریج تغییر کرد و روشهای تعمیراتی دارای تغییر و تحولات زیادی شده است، به طوری که در صنعت برق و به ویژه در نیروگاهها، دارا بودن یک سیستم مناسب نگهداری و تعمیرات همگام با توسعه و افزایش حجم واحدها در حال فزونی است.
وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات از آن جهت الزامی است که کنترل مستمر و اطلاع کامل از اوضاع و نحوة عملکرد واحدهای عملیاتی و تأسیساتی وابسته و سرویسهای لازم را امکان پذیر می‌سازد.
در حال حاضر شرکتها و نیز واحدهای تعمیراتی در نیروگاهها، امر نگهداری و تعمیرات را بر عهده داشته و نوعی تفکیک نیروی کار در صنعت برق مشاهده می‌شود.

تعریف نگهداری و تعمیرات
براساس تعریف استاندارد
DIN ،نگهداری وتعمیرات عبارت است از: تمامی فعالیتهای انجام شده در جهت حفاظت یا اعادة وضع یک جزء و یا کل سیستم موجود، به طوری که نگهداری و تعمیرات صحیح ، افزایش ارزشها ی زیر را در برداشته باشد:

1- افزایش کارآیی و بهره‌وری
2- افزایش ایمنی کار و محصول
3- افزایش طول عمر دستگاهها و تجهیزات و جلوگیری از فرسودگی آنها
4- کاهش ساعات توقف کار
5- کاهش هزینه‌های بهره‌برداری
6- کاهش مصرف قطعات یدکی
7- پیش‌بینی میزان و زمان مصرف قطعات
8- بازسازی مصرف مجدد قطعات
9- تأمین کیفیت مناسب کار یا محصول تولیدی

هدف تعمیرات (
Maintenance Target)


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

گاورنر چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 9:44

هر واحد نیروگاهی برای کنترل سرعت و قدرت توربین به یک دستگاه گاورنر (Governor) برای تنظیم جریان آب ورودی به توربین، مجهز می‌گردد.

گاورنرها به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 -  گاورنر مکانیکی

-  گاورنر الکترومکانیکی

-  گاورنر الکترونیکی

 در حال حاضر فقط از گاورنر الکترونیکی در نیروگاههای جدید استفاده می‌شود و گاورنرهای مکانیکی و الکترومکانیکی را فقط در نیروگاههای قدیمی می‌توان پیدا کرد.

 گاورنرهای جدید دارای دو قسمت الکترونیکی و هیدرولیکی میباشند....

  1- قسمت الکترونیکی گاورنر

یک کنترلکننده الکترونیکی حلقه بسته (close loop) ، مجهز به PLC ، به‌صورت کاملا” دوتایی (Full redundant)، کنترل سیستم را بر عهده می‌گیرد.

سیگنالهای ورودی این کنترلکننده معمولا" عبارتند از:

 - سیگنال آنالوگ سرعت توربین، از خروجی سنسورهای سرعت توربین (mA20-4)

 - سیگنال آنالوگ نشاندهنده موقعیت ویکت گیت‌های توربین(mA20-4)

 - سیگنال آنالوگ نشاندهنده توان خروجی ژنراتور (mA20-4)

 بر اســــاس سیگنـــــالهای ورودی فــوق و پــردازش آن‌ها در کنتـرل‌کننده PLC، سیگنال خروجــی گـــاورنر الکتـــرونیکی (mA20-4) به شـــیر راهنمـــا(Pilot valve)  اعمـــال شـــده و با عمــلکرد این شیـر، فشـــار و دبــی لازم روغـــن برای حرکــــت سـرووموتور و دریچههـــای هـــادی توربیـــن(wicket gates) از طریـق شیـــر کنتـــرل اصـــلی(main valve) گاورنر فراهم میگردد.

کنتـــرلکننده فــوق معمولا" به صـورت دوتــایی بـــه عنــوان گاورنــر اصلی و گاورنر پشتیبان در تابلوی کنترل گاورنر قرار می‌گیرند.

 در صـــورت بروز اشکال در گاورنر اصلی(main) ، کنترل سیستم به صورت خودکار، به گاورنر پشتیبان (backup)  منتقل میشود.

 سیستم کنترل گاورنر دارای سه حالت عملکرد به شرح زیر است:

-  حـــالت کنتــــرل ســـرعت با کنترلکننده PID (speed control)

- حالت کنترل مقدار بازشدگی دریچههای هادی(wicket gate)  توربین با کنترلکننده تناسبی (‍P)(opening control)

 - حالت کنترل توان خروجی ژنراتور با کنترلکننده PID (Power control)

 2- قسمت هیدرولیکی گاورنر

قســـمت هیدرولیکی گاورنر شامل تجهیزات زیر میباشد:

 - عمــلکنندههـــای الکتروهـــیدرولیکی برای تبدیل سیگنالهای الکتریکی به مقـــادیر مکــانیکی متناظر.

 - تقویتکننده هیدرولیکی

 - واحد تأمین فشار روغن

 از این واحـــد به منظـــور تأمیـــن فشـــار روغــــن بـــرای عمــــلکرد سرومــــوتورهای تـــوربین و نهایتا” باز و بسته شدن ویکت گیت‌های توربین استفاده میشود.

 سیستم روغـن گـاورنر شامل مخــزن روغن، تانک فشار روغن/هوا(Air Oil Vessel) ، دو دستگاه پمـپ روغـــن گـــاورنر، شیرهای سولونوئیدی، شیر هیدرولیکی، سیستم خنککن روغن (شامل دو دستگاه پمپ، کولر و فیلتر دوتایی مربوطه)، تجهیزات کنترل و اندازهگیری، لولهکشی و غیره میباشد.

 برق سیســـتم کنتــــرل گـــاورنر از دو فیـــدر مجــزا،از سیستم DC نیروگاه تأمین میشود.

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نیروگاه بيوگاز مشهد چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 8:41

نیروگاه بيوگاز مشهد

نيروگاه بيوگاز مشهد حدود 2 ماه پيش با سنکرون شدن به شبکه سراسري از طريق شبکه فشار ضعيف توزيع مشهد (kv 4/0) به عنوان اولين نيروگاه توليد برق از زباله در خاور ميانه مطرح شد.بخش اصلي اين نيروگاه در در زميني کوچک در داخل کارخانه بازيافت زباله مشهد (کمپوست) واقع در جاده قديم مشهد- نيشابور واقع گشته است و در حال حاضر دو واحد 300 کيلوواتي آن قادر است برق مصرفي حدود 600 خانوار مشهدي را با استفاده از گاز حاصله از زباله هاي دفن شده در محل کارخانه کمپوست فراهم نمايد.البته قرار است با توسعه اين نيروگاه ظرفيت توليدي آن در فاز بعدي توسعه، به 1 مگاوات افزايش يابد و عليرغم اينكه توليد اين نيروگاه فقط در حد و اندازه توليدات پراكنده است اما به لحاظ شروعي جديد در كاربرد و توسعه انرژيهاي تجديدپذير كه در منطقه خاورميانه بي نظير است و همچنين كمك آن به اصلاح الگوي مصرف منحصر به فرد و بسيار حائز اهميت است.در اينجا خلاصه اي از مكانيزم وادوات به کار رفته در طراحي و ساخت نيروگاه را براي استفاده علاقه مندان بيان ميکنم:

در پست مطلب مربوط به انرژي بيوماس در اين وبلاگ به چگونگي استفاده از بيوماس براي توليد انرژي اشاره شد.همانطور که در آنجا گفته شد بيوگاز به گازي اطلاق ميشود که از تجزيه و تخمير فضولات حيواني يا انساني و گياهي در اثر فقدان اكسيژن و فعاليت باكتريهاي غير هوازي به ويژه متان در يك محفظه تخمير بوجود مي ايد. حال اگر اين گاز از زمين استخراج و عمليات لازم روي آن صورت بگيرد ميتوان دقيقا مانند گاز طبيعي با آزاد کردن انرژي نهفته در آن وتبديلات لازم انرژي آن را به خدمت گرفت. البته شايد در ابتدا با وجود منابع گاز طبيعي استفاده از انرژي از منابع بيوماس چندان اقتصادي به نظر نيايداما محدوديت منابع فسيلي و بالا رفتن قيمت آن در بازارهاي جهاني و مطرح شدن مبحث گسترش کاربرد انرژيهاي نوين وتجديدپذير , اهميت کاربرد اين نوع منابع انرژي را بيش از پيش حائز اهميت ميکند.

نيروگاه به طور كلي از 6 بخش اصلي تشكيل شده است كه عبارتند از:

1-دفنگاه زباله

2-چاه هاي استحصال بيوگاز

3- لوله هاي pvc انتقال بيوگاز استحصالي

4-بخش توليد و كنترل فشار

5-بخش رطوبت گيري و كنترل درصد متان بيوگاز

6- موتورهاي بيوگازسوز

7- ژنراتور و تجهيزات الكتريكي جهت اتصال به شبكه

اولين بخش از چرخه نيروگاه بيوگاز مربوط به دفنگاه زباله است كه به عبارتي محل تامين سوخت نيروگاه بيوگاز است.

در شهر مشهد روزانه حدود 1700 تن زباله توليد ميشود.اين ميزان زباله تركيبي از زباله هاي خشك و تر است كه يكبار در مبدا زباله هايي مانند فلزات ، كاغذ، پلاستيك ،پت و....از زباله هاي ديگر تفكيك ميگردد.بعد از انتقال زباله ها به كارخانه كمپوست مرحله بعدي تفكيك صورت ميگيرد تا آنجا كه فقط زباله هاي سبز كه قابل بازيافت طبيعي است جهت دفن به دفنگاههاي زباله منتقل ميشود.توجه داشته باشيد كه همانطور كه گفته شد فقط اينگونه زباله ها قابليت توليد بيوگاز را دارا هستند.بعد از دفن زباله ها و گذشت زمان مورد نياز جهت تجزيه، (حدود يكسال) از محل زباله ها گازهايي كه بخش اعظم آنرا گاز متان تشكيل ميدهد متصاعد ميشود كه جهت استخراج اين گاز در سطح 22 هكتاري كارخانه كمپوست حدود 28 حلقه چاه با عمق 20 متر حفر گرديده است كه گازهاي متصاعدشده از اين چاهها به وسيله لوله هاي pvc در نهايت به يك لوله اصلي منتقل ميشود و جهت پالايشهاي مورد نظر به بخش فيلترازيسيون منتقل ميشود.(در تصوير زير تجهيزات رطوبت گيري و كنترل درصد متان و فشار بيوگاز را مشاهده ميكنيد لوله pvc مربوط به ورود بيوگاز به بخش تصفيه است).

در اين بخش هدف گرفتن رطوبت بيوگاز استحصالي است چون بيوگاز استحصالي داراي ميزان رطوبت زيادي است است و با اين ميزان رطوبت قابل استفاده در موتورهاي بيوگازسوز نميباشد پس از حذف رطوبت درصد متان بيوگاز استحصالي اندازهگيري ميشود كه اگر اين درصد كمتر از حدلازم باشد عمل انتقال بيوگاز به موتورهاي بيوگازسوز متوقف ميشود اما در اغلب اوقات اين ميزان بين60-40 درصد مي باشد كه جهت استفاده در موتورهاي بيوگازسوز مفيد ميباشند.در مرحله بعد بيوگاز استحصالي كه كاملا جهت استفاده در موتورهاي بيوگازسوز آماده شده است به موتورهاي بيوگازسوز منتقل ميشود كه موتورهاي بيوگازسوز هم به همراه خود ژنراتور كوپل شده با محور خود را ميچرخاند و تبديل انرژي مورد نظر با موفقيت صورت ميگيرد.

همچنين در صورت توقف ژنراتورها و يا كاهش ميزان متان بيوگاز،انتقال بيوگاز به ژنراتورها متوقف ميشود و بيوگاز استخراج شده از طريق مشعل نيروگاه كه در تصوير زير نشان داده شده است سوزانده ميشود.

نيروگاه بيوگاز مشهد ظرفيت توسعه تا ميزان 3 مگاوات را داراست و همانطور كه گفته شد در حال حاضر توسعه نيروگاه تا 1 مگاوات تصويب شده است.اين نيروگاه علاوه بر اينكه در منطقه خاورميانه منحصر بفرد است و يك گام موثر در گسترش استفاده از انرژيهاي نوين و تجديدپذير است و يك صرفه جويي هزينه اي در استفاده از منابع فسيلي جهت تامين انرژي الكتريكي است، از اين جهت حائز اهميت است كه برعكس نيروگاههاي سوخت فسيلي به حفظ محيط زيست نيز كمك ميكند.از آنجا كه متان توليدي از منابع بيوگاز تاثير شديدي در گرمايش زمين دارد اين نيروگاه با دفع اين گاز در راستاي كمك به جلوگيري از گرمايش زمين نيز كمك ميكند از اين جهت علاوه بر منافع اقتصادي مربوط به توليد نيروگاه از طرف سازمان ملل متحد براي همين ميزان توليد ساليانه 100000 دلار جايزه دريافت ميكند!!!

http://rashidi1363.blogfa.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

انتقال انرژی الکتریکی شنبه بیست و سوم مرداد 1389 23:59

فرآیند جابجایی توان الکتریکی را انتقال انرژی الکتریکی گویند. این فرآیند معمولاً شامل انتقال انرژی الکتریکی از مولد یا تولید کننده به پستهای توزیع نزدیک شهرها یا مراکز تجمع صنایع است و از این پس یعنی تحویل انرژی الکتریکی به مصرف کننده‌ها در محدوده توزیع انرژی الکتریکی است. انتقال انرژی الکتریکی به ما اجازه میدهد تا به راحتی و بدون متحمل شدن هزینه حمل سوختها و همچنین جدای از آلودگی تولید شده از سوختن سوختها در نیروگاه، از انرژی الکتریکی استفاده کنیم. حال آنکه در بسیاری موارد موارد انتقال منابع انرژی مانند باد یا آب سدها غیر ممکن است و تنها راه ممکن انتقال انرژی الکتریکی است.

یک خط انتقال در نزدیکی هلسیکی در فنلاند

به علت زیاد بودن میزان توان مورد بحث، ترانسفورماتورها معمولاً در ولتاژهای بالایی کار میکنند(۱۱۰ کیلوولت یا بیشتر). انرژی الکتریکی معمولاً در فواصل طولانی به وسیله خطوط هوایی اتقال مییابد. از خطوط زیر زمینی فقط در مناطق پر جمعیت شهری استفاده میشود و این به دلیل هزینه بالای راهاندازی و نگهداری و همچنین تولید توان راکتیو اضافی در این گونه خطوط است.

امروزه خطوط انتقال ولتاژ، بیشتر شامل خطوطی با ولتاژ بلاتر از ۱۱۰ کیلوولت می‌شوند. ولتاژهای کمتر، نظیر ۳۳ یا ۶۶ کیلوولت به ندرت و برای تغذیه بارهای روشنایی در مسیرهای طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولتاژهای کمتر از ۳۳ کیلوولت معمولاً برای توزیع انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از ولتاژهای بیشتر از ۲۳۰ کیلوولت با نام "ولتاژهای بسیار بالاً (extra high voltage) یاد می‌شود چراکه بیشتر تجهیزات مورد نیاز در این ولتاژها با تجهیزات ولتاژ پایین کاملاً متفاوتند.

منبع : ویکیپدیا


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نيروگاه‌هاي هسته اي وبمب هاي هسته اي چگونه كار مي‌كنند؟

قبل از اينكه به اصل موضوع بپردازيم خدمت دوستان خوبم بايد عرض كنم كه اين مطالب ممكن است براي عده اي از دوستان بسيار پيش پا افتاده وساده باشه به هر حال شما به بزرگي خودتون ببخشيد و اينو هم در نظر بگيريد كه مخاطب هاي اين وبلاگ ممكنه از هر قشري باشند پس ما هم مجبوريم كه ملاحظه حال اونا رو هم بكنيم.... و اما اصل موضوع.... ميدانيم كه دنياي اطرافمان از 92 عنصر موجود در طبيعت ساخته شده است. به اين شكل كه عناصر از اتم ها ساخته شده اند وتشكيل مولكول آن عنصر را ميدهند و اگر اين مولكولها در كنار يكديگرقرار گيرند ماده بوجود مي آيد. بسياري از مواد از عناصر مختلف تشكيل شده اند بنابراين اتم هاي مختلفي در آنها وجود دارد. لازم به ذكر است قطر اتم 10 به توان منفي ده متر ميباشد واندازه هسته در مركز اتم0001/0 بزرگي اتم كوچكتر است و يا به عبارتي دقيقتر قطر كامل هسته به طور ميانگين 10به توان منفي 15 متر ميباشد.

ابتدا به تشريح ساختمان اتم ميپردازيم: در داخل هر اتم سه ذره وجود دارد:الكترون با بار منفي , پروتون با بار مثبت و نوترون خنثي. بارهاي همنام يكديگر را دفع و بارهاي غير همنام يكديگر را جذب ميكنند بجز نوترون كه هيچ عكس العملي ندارد.

http://power-electronics.blogfa.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

انواع نيروگاه ها جمعه پانزدهم مرداد 1389 21:23

انواع نيروگاه‌هايي که در سطح جهان به امر توليد برق اشتغال دارند عبارتند از:
1. نيروگاههاي بخاري
2. نيروگاههاي آبي
3. نيروگاههاي گازي
4. نيروگاههاي سيکل ترکيبي
5. نيروگاههاي اتمي
6. نيروگاههاي خورشيدي
7. نيروگاههاي بادي
8. نيروگاههاي پمپ ذخيره اي
9. نيروگاههاي جذر و مدي دريا
10. نيروگاههاي زمين گرمايي ( ژئوترمال)
11. نيروگاههاي موجي (موج دريا)
12. نيروگاههاي ديزلي
13. نيروگاههاي مگينتوهيدروديناميکmhd
14. نيروگاههاي بيوماس
15. و…

http://forum.parsigold.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

بررسي علمي آماري عملكرد رله­هاي جرياني ترانسفورماتور و پست نيروگاه گازي ري

 

مصطفي قلم چي

شركت مشانير

   

واژه­هاي كليدي: رله­هاي جرياني – ارزيابي حفاظتي – ترانسفورماتور – پست نيروگاهي

 

 چكيده:

            در اين مقاله سعي شده عواملي كه باعث قطعي شبكه از دير عملكرد رله­هاي ديفرانسيل، جريان زياد و اتصال زمين ترانسفورماتورهاي نيروگاه گازي ري در طي مدت بهره­برداري آن ] دوره تحقيق: از راه­اندازي نيروگاه (1356) تا نيمه اول سال 1377[ شده، و نيز مشكلات حفاظتي اين نيروگاه را شناخته و پيشنهادات لازم جهت رفع آنها بيان گردد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |