بهره برداری از سیستم های قدرت

مترجم سایت

بهره برداری از سیستم های قدرت - تولید و نیروگاه
تولید پراکنده و مزایای استفاده از آن چهارشنبه سی ام شهریور 1390 8:48
عنوان مطلب : تولید پراکنده و مزایای استفاده از آن

پسورد مورد نیاز برای باز کردن فایل : www.ir-micro.com


حجم فایل : 326 kb


برای دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

كلياتي درباره انرژي بادي پنجشنبه سوم شهریور 1390 15:0

كلياتي درباره انرژي بادي

انرژي بادي مانند ساير منابع انرژي تجديد پذير به طور پراكنده روي كره زمين وجود دارد اين انرژي قبل از انقلاب صنعتي به عنوان يك منبع انرژي مورد استفاده قرار مي گرفت در طي انقلاب صنعتي ، سوخت هاي فسيلي به سبب فراواني ، ارزاني و بخصوص قابليت حمل آنها ،‌جاي انرژي بادي را گرفتند .

بحران نفتي سال 1937 ميلادي سبب گرديد تا دوباره به انرژي بادي روي آورند و از برق حاصل از آن براي اتصال به شبكه برق ، پمپ كردن آب و سرانجام تامين برق نواحي دور افتاده استفاده كنند .
در سالهاي اخير مشكلات زيست محيطي و مسئله تغيير آب و هواي كره زمين به سبب استفاده زياد از حد انرژي هاي فسيلي ،‌استفاده از انرژي بادي را افزايش داده است .
 
 
برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 

ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

مقاله ای درباره اساس کار و طراحی مهندسی توربینهای بادی

با سلام و عرض ادب امروز مقاله ای در رابطه با اساس کار و طراحی مهندسی توربینهای بادی را برای شما آماده کردم امیدوارم کمل استفاده را از این مطلب ببرید.

برای کامل خواندن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

به گزارش خبرگزاری مهر، این نیروگاه خورشیدی شاید از دور به شکل یک پروژه هنری بزرگ به نظر بیاید، اما در اصل این منطقه متقارن و دایره ای شکل و مملو از آینه های خورشیدی اولین نیروگاه خورشیدی است که می تواند شبها نیز الکتریسیته پاک تولید کند.

نیروگاه "جماسولار" از دو هزار و 650 صفحه خورشیدی تشکیل شده است که در 185 هکتار زمین گسترده شده اند. این آینه ها که به "هلیواستات"ها شهرت دارند می توانند 95 درصد از نور و پرتوهای خورشید را بر روی گیرنده ای بزرگ و مرکزی متمرکز کنند.

نیروگاههای خورشیدی هلیواستاتی (دریافت کننده مرکزی)

حرارت 900 درجه سلسیوسی ناشی از این تمرکز نور، برای گرم کردن تانک نمک مذاب استفاده می شود که در نهایت در این تانک بخار کافی برای انرژی رسانی به توربین های 260 میلیون دلاری این نیروگاه تولید می شود. اما بر خلاف تمامی نیروگاه های خورشیدی دیگر، حرارت ذخیره شده در این تانکها می توانند به مدت 15 ساعت در طول شب و یا در زمانی که نور خورشید وجود ندارد نیز آزاد شود. با توجه به شدت بالای تابش خورشید در جنوب اسپانیا می توان به این نتیجه رسید که این نیروگاه می تواند اغلب شبها بدون نور خورشید به فعالیت خود ادامه دهد و 270 روز از سال را به صورت کامل به تولید انرژی بپردازد.

نیروگاههای خورشیدی هلیواستاتی (دریافت کننده مرکزی)

ساخته شدن این نیروگاه که پروژه ای مشترک میان شرکت اماراتی "مصدر" و شرکت اسپانیایی "تورسول انرژی" بوده، دو سال زمان و 260 میلیون دلار هزینه صرف کرده است.

بر اساس گزارش دیلی میل، انتظار می رود این نیروگاه سالانه 100 گیگاوات ساعت الکتریسیته تولید کند، انرژی که برای تامین نیازهای 25 هزار خانه در منطقه آندلس کافی خواهد بود.

در ادامه

ساختار نیروگاههای خورشیدی هلیواستاتی (دریافت کننده مرکزی)

ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

دانلود مقاله ای درباره تولید و توزیع برق جمعه بیست و هشتم مرداد 1390 10:13


دانلود در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

انرژی خورشیدی پنجشنبه بیست و هفتم مرداد 1390 8:45

انرژی خورشیدی

به انرژی تولید شده توسط نور خورشید، انرژی خورشیدی گویند.

 

محتویات

سیستم انعکاسی استرلینگ اداره برق ایالت آریزونا در آمریکا

آرایه انرژی خورشیدی در یک مرکز خرید در آستین، تگزاس

خورشید منبع عظیم انرژی بلكه سرآغاز حیات و منشاء تمام انرژیهای دیگر است. در حدود ۶۰۰۰ میلیون سال از تولد این گوی آتشین می‌گذرد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.

خورشید از گازهایی نظیر هیدروژن (۸/۸۶ درصد) هلیوم (۳ درصد) و ۶۳ عنصر دیگر که مهم‌ترین آنها اکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن است تشکیل شده‌است.

میزان دما در مرکز خورشید حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می‌شود.

زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد. حتی سوختهای فسیلی ذخیره شده در زمین، انرژیهای باد، آبشار، امواج دریاها و بسیاری موارد دیگر از جمله نتایج همین انرژی دریافتی زمین از خورشید می‌باشد.

انرژی خورشید به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند دیگر اشکال انرژی تبدیل شود، همانند گرما و الکتریسیته . موانع اصلی استفاده از انرژی خورشیدی شامل متغیر و متناوب بودن میزان انرژی و توزیع بسیار وسیع آن است.

انرژی خورشید برای حرارت آب، استفاده دینامیکی، حرارت فضایی ساختمانها، خشک کردن تولیدات کشاورزی و تولید انرژی الکتریسیته مورد استفاده قرار می‌گیرد .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

عوامل قابليت اطمينان سيستم قدرت یکشنبه شانزدهم مرداد 1390 17:2

موسسه جامع فرانکهافر در آلمان بر روی پروژه هایی کار می کند که بتوانند از را ه ای مختلف انرژی و توان دریافت کنند.

یکی از این کارها استفاده از قانون مولد ترموالکتریک یا به اختصار (TEG) می باشد.
در این روش از عناصر نیمه هادی استفاده میشود.
مولد های ترموالکتریک ، انرژی الکتریکی را از اختلاف دمایی بین نقاط گرم و سرد تامین می کنند. معمولاً برای تولید این انرژی ابه اختلاف دمایی در حدود ده ها درجه نیاز است اما اختلاف بین دمای بدن با دمای محیط در حد چند درجه میباشد، فقط قانون ولتاژ قادر به تولید انرژی از چنین اختلافی است.
طبق توضیحات پیتر اسپایس مدیر این پروژه TEG تقریباً 200 میلی ولت از انرژی لازم را به ما تحویل می دهد اما این مقدار انرژی برای به کار گیری وسایل الکتریکی کافی نیست،ولتاژ مورد نیاز ما چیزی در حدود یک تا دو ولت است.
مهندسان یک راه حل برای این مورد پیدا کردند و آن هم اینکه مدارات خود را در چنین رنجی از ولتاژ (در حدود 200 میلی ولت ) بسازند.
این روش استفاده از سیستم های الکترونیکی را که احتیاجی به باتری داخلی ندارند را برای ما امکان پذیر کرده است اما فقط بیرون کشیدن این انرژی از بدن باقی مانده،
دانشمندان در این زمینه پیشترفت بیشتری داشتند و توانستند وسایل الکترونیکی را بسازند که فقط با 50 میلی ولت تحریک شوند.
پیتر اسپایس افزود که ما باور داریم که در آینده قادر خواهیم بود با پیشرفت قابل ملاحظه ای سیستمهای سویچینگ بسازیم و فقط با اختلاف 5/0 ولت یک مولد الکتریکی بسازیم.
دانشمندان توجه خودشان را بر روی توسعه دادن کابرد های این روش جلب کرده اند :
اسپایس اعتقاد دارد که الکتریسیته از هر مکانی که یک اختلاف دمایی وجود دارد قادر به تولید و استفاده می باشد از جمله ایجاد انرژی از رادیاتورها ( که قادر به تولید گرما و در نهایت اختلاف دمایی میباشند) ، حتی در یخچال ها و وسایل خنک کننده.

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نواع نیروگاه ها جمعه چهاردهم مرداد 1390 0:23
عنوان : انواع نیروگاه ها

تعداد صفحات :  ۵۶

کد : ۳۰

راهنمای دانلود : کاربر گرامی دانلود به صورت غیر مستقیم می باشد . جهت دانلود بر روی فرمت مورد نظر خود در قسمت زیر (WORD یا PDF) کلیک کرده، صفحه جدید باز میشود سپس از آن قسمت فایل مورد نظرتان را به صورت مستقیم دانلود نمایید .

در صورت داشتن هرگونه مشکل در دانلود در بخش نظرها اعلام نمایید

دانلود ( word )

دانلود ( pdf ) 

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

Wind power second in U.S. new generation capacity پنجشنبه سیزدهم مرداد 1390 17:49

Wind power second in U.S. new generation capacity

Wind power is second in adding new generation capacity in the U.S., a close second behind natural gas, according to the American Wind Energy Association (AWEA). America’s wind power industry grew by 15 percent in 2010 and provided 26 percent of all new electric generating capacity in the U.S., AWEA announced on April 7. With 5,116 MW added last year, U.S. wind installations now total 40,181 MW, according to the U.S. Wind Industry Annual Market Report.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

پروژه پیرامون نیروگاه های سیکل ترکیبی به صورت پاور پوینت PowerPoint

نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی است که شامل تعدادی توربین گاز و توربین بخار می‌شود. در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن، که می‌توانند تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دما داشته باشند، مستقیماً وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود. در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند. بنابراین، با استفاده از این روش، راندمان سیکل افزایش می‌یابد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

منابع، روش های نوین در تولید برق و راکتور های هسته ای – پروژه پاورپوینت PowerPoint

انرژی زمین گرمایی
انرژِِی هیدروژنی (زیست توده ای)
انرژی خورشیدی
انرژی باد و امواج
راکتور هسته ای به عنوان چشمه تولید انرژی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

 مقدمه اي بر سيستمهاي كنترل در نيروگاهها


كنترل و اتوماسيون يكي از مهمترين مباحث نيروگاهها مي‌باشد. بطور كلي سه عضو اصلي هر سيستم كنترلي، واحد اندازه‌گيري و واحد تغييردهنده كميت(Actuator) و كنترلر مي‌باشند. دو عضو اول در فيلد (جايي كه سيستم اصلي وجود دارد) و عضو سوم معمولا" در اتاق كنترل مي‌باشد.

مساله مهم در روند كنترل به شكل فوق، موضوع سيگنالها مي‌باشد؛ سيگنالهايي كه بين دستگاه كنترل‌كننده و دستگاههاي نصب شده در فيلد، رد و بدل مي‌شوند. به منظور سهولت استفاده از كنترل‌كننده‌ها در صنايع مختلف، لزوم وجود يك استاندارد براي تعريف ماهيت سيگنالهاي مزبور، از مدتها قبل حس شده بود. ابتدا در سالهاي دهه 50 ، بصورت استاندارد ، از سيگنالهاي بادي با فشار بين 3-15 psi براي اين منظور استفاده مي‌شد.

با گسترش الكترونيك و با توجه به مشكلات روش قبلي، در دهه هفتاد ميلادي، استفاده از سيگنالهاي جرياني 4 تا 20 ميلي‌آمپر براي كار سيگنالينگ ، معرفي گرديدند. گرچه در اين سالها از سطوح ولتاژ و جريانهاي ديگري نيز، خارج از استاندارد فوق استفاده مي شد، اما رفته رفته، با توجه به مزاياي اين روش، ساير روشها كنار گذاشته شد. يكي از مهمترين مزاياي كاربرد حلقه جرياني 20- 4 ميلي‌آمپر، مصونيت بالاي آن نسبت به نويز بود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

  ماشینهای الکتریکی

  بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیشگیری
  ماشينهاي الکتریکی
  سیستم های خنک کنندگی در ترانسفورماتور
  ژنراتورها
  چند نوع موتور القایی
ادامه...

  تولید و نیروگاه

  دودكش خورشيدی - راهكاری جديد براي توليد برق از انرژی خورشيدی
  سیکل ترکیبی چیست؟
  نيروگاه زمين گرمايي ماتنوسكي
  قدرت جذر و مد
  وضعيت استفاده از انرژي بادي در سطح جهان
ادامه...

  انتقال و توزیع

  همه چیز در مورد مقره ها
  بررسي رضايت‎مندي مشتركين مصارف صنعتي شركت برق منطقه‎اي يزد
  کابل های فشارقوی الکتریکی عایق شده توسط پلیمر (Polymer-Insulated یا PE)
  جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC)
  لزوم نگاهي جديد به طراحي شبكه زمين در پستهاي فشار قوي
ادامه...

  حفاظت و رله

  ایمنی در صنعت برق
  حفاظت اضافه ولتاژ سيستم كابل زميني حفاظت سیستمهای قدرت
  حوادث ناشی از الکتریسیته حفاظت سیستمهای قدرت
  آسیبهای الکتریکی حفاظت سیستمهای قدرت
  حفاظت مولفه منفي ژنراتور
ادامه...

  تاسیسات

  سیستم خودکار کنترل و قرائت کنتور برق از راه دور
  آشنایی با سیستمهای آنتن مرکزی
  ايمني در صنعت ساخت و ساز
  موارد مورد نياز جهت ارائه نقشه هاي برق به...
  ساختمان كابلها
ادامه...

  گوناگون از قدرت

  بررسي رضايت‎مندي مشتركين مصارف صنعتي شركت برق منطقه‎اي يزد
  کارایی و اثربخشي كيفيت ؛ پيشران تعالي سازماني
  بررسي امكانپذيري استفاده از بوشينگهاي پليمری به جای سراميكی در ترانسفورماتور
  تاريخچه صنعت برق ايران
  بارهای هارمونیک
ادامه...

  مبانی و فیزیک الکترونیک

  ترانزیستورهای نسل جدید
  کاربرد ابررسانا
  تاريخچه ساخت ابررساناها
  تعاريف عمومي و متداول در منابع تغذيه و بخصوص منابع تغذيه سوئيچينگ

  الکترونیک صنعتی

  کلید های قدرت
  مدارهاي كنترل وراه اندازي

  الکترونیک دیجیتال

  اسیلاتور کریستالی
  روش ساخت مدار مجتمع
  نام گذاری (کد گذاری) ترانزیستورها
  معماری میکروکنترلرهای AVR
  انواع روش های آدرس دهی در میکرو کنترلر
ادامه...

  مدارهای دیجیتال

  آموزش گام به گام ساخت تابلو روان
  يک مثال عملی از منابع تغذيه سوئيچينگ

  گوناگون از الکترونیک

  مقایسه بین میکروفونهای مختلف
  آموزش PROTEL 99SE - قسمت دوم
  آموزش PROTEL 99SE - قسمت اول
  نقشه خواني مدارات (علائم الکترونيک)
  شماتيك و نمادها

  مبانی مخابرات

  معرفي سيستم ويدئو كنفرانس
  BTS چیست؟
  ادوات و اصطلاحات در مخابرات
  مفاهيم پايه در مخابرات

  میدان و امواج و الکترومغناطیس

  سويچينگ و روشهاي کاهش آن اثرات مخرب تداخل امواج الكترومغناطيسي در منابع تغذیه
  امواج صوتی والکترومغناطسی
  آنتن های اندازه گیری و مونیتورینگ
  مقایسه سیستم های مایکروویو P-P و P-MP
  تروپوسکتر
ادامه...

  شبکه و سیستمهای مخابراتی

  آشنايي با سيستم مخابراتي P. L. C
   آشنایی با Gprs
  استاندارد Cat 6
  استفاده از سرويس VPLS براي ايجاد شبكه هاي شهري‌
  آشنايي با معماري شبكه دسترسي ‌اينترنت پرسرعت
ادامه...

  گوناگون از مخابرات

  لیزرهای دیودی
  نوسان ساز های سینوسی
  فیبرهای نوری
  محدوده مجاز فركانس تلفن بي سيم
  رمزنگاری و امنيت تبادل داده
ادامه...

  اندازه گیری و ابزار دقیق

  خط کشهاي ديجيتال و کد گشائي آنها
  راهنمای استفاده از اسیلسکوپ
  قسمتهای مختلف اسیلوسکوپ
  راهنمای استفاده از اسیلسکوپ
  با کامپيوترمان اسکوپ بسازيم
ادامه...

  اتوماسیون صنعتی

  مقدمه ای در مورد مفاهیم اولیه PLC
  استاندارد IEC1131
  آشنايي با مدارهاي فرمان
   استپ ۷ و خانواده ي آن

  سیستمهای کنترلی

  آشنایی با سیستمهای اعلام حریق
  آشنایی با دربهای اتوماتیک
  آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته

  مبانی مهندسی برق

  تعيين الگوهاي مصرف سرمايشي در كشور به منظور تدوين تعرفه
  برخی از مراجع دروس دوره کارشناسی مهندسی برق
  مشخصات یک منبع تغذیه ی خوب
  معرفی برخی منابع درسی دوره کارشناسی برق
  معرفی رشته مهندسی برق

  مهندسی پزشکی

  سونوتراپی چیست؟
  اصول الکترومایوگرافی
  تراشه هاى زيستى
  سيگنالهاي مغناطيسي از قلب و مغز- مگنتوكارديوگرام
  ليزردرماني داخل وريدي

  رباتیک

  سنسورها در ربات
  ربات چيست
  تاریخچه رباتیک
  سيستم‌هاي رباتيكی زیر دریا

http://www.electricalbank.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

برق زندگیست

فیلم معرفی نیروگاههای میکرو در نقاط دور افتاده و صعب العبور کشور                                          

                               برای دیدن فیلم روی تصویر کلیک کنید 

منبع : http://fa.iwpco.ir

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

یک مزرعه بادی در نزدیکی منجیل جمعه بیست و هفتم خرداد 1390 10:6

در جهان هزاران توربین بادی در حال بهره‌برداری وجود دارد که ظرفیت تولیدی آنها به ۷۳٫۹۰۴ مگاوات می‌رسد و در این میان اتحادیه اروپا ۶۵٪ از کل توان بادی جهان را تولید می‌کند. تولید برق بادی در میان دیگر روش‌های تولید انرژی الکتریکی دارای بیشتری شتاب رشد در قرن ۲۱ بوده‌است به طوری که تولید توان بادی جهان در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ چهار برابر شده‌است. در دانمارک و اسپانیا برق بادی حدود ۱۰٪ یا بیشتر ازکل تولید انرژی الکتریکی را تشکیل می‌دهد. گرچه ۸۱٪ از توان بادی تولید شده در جهان به ایالات متحده و اتحادیه اروپا تعلق دارد اما سهم پنج کشور اول تولید کننده برق بادی از ۷۱٪ در سال ۲۰۰۴ به ۵۵٪ در سال ۲۰۰۵ کاهش یافته‌است.

انجمن جهانی انرژی بادی پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۱۰ ضرفیت تولیدی برق بادی به ۱۶۰ گیگاوات برسد. با توجه به میزان تولید کنونی ۷۳٫۹ مگاوات این رقم پیش‌بینی یک رشد ۲۱٪ را در هر سال نشان می‌دهد.

از جمله کشورهایی که سرمایه گذلری زیادی در این زمینه انجام داده‌اند می‌توان به آلمان, اسپانیا, ایالات متحده,هند و دانمارک اشاره کرد. کشور دانمارک یکی از کشورهای برجسته در تولید تجهیزات و استفاده از توان بادی است. دولت دانمارک در دهه ۱۹۷۰ ملزم شد تا تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد را به ۵۰٪ کل تولید برق برساند و تا به امروز برق بادی ۲۰٪ (بیشترین میزان تولید برق بادی از نظر درصد تولید) از کل تولید انرژی الکتریکی در این کشور را تشکیل می‌دهد؛ این کشور هچنین پنجمین تولید کننده بزرگ برق بادی محسوب می‌شود (در حالی که دانمارک از نظر میزان مصرف در جهان رتبه ۵۶ را دراست). آلمان و دانمارک دو کشور پیشتاز در زمینه صادرات توربین‌های بزرگ (۰٫۶۶ تا ۵ مگاوات) به حساب می‌آیند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |